Anatomie penisu

Stavba penisu

Penis se skládá ze tří oddělených částí (viz. obr. 1.1.). Z nich dvě jsou takzvaná  topořivá tělíska, která jsou formována jako dva válce a zajišťují erekci. Tyto tělíska jsou zhruba ve ¾ délky penisu propojena malými otvory (proto se také injekce do penisu akplikují pouze do prostoru mezi ně nebo do těla penisu). Blíže k tělu se tyto dva válce oddělují a jsou spojené s  pánevní kostí pevnou blánou. Navíc je každá obalena velmi odolnou tkání zvanou tunica albugínea, takže ve chvíli, kdy se penis naplní krví, vytvoří pevnou strukturu, která umořňuje penetraci.

Třetí část penisu je nazývána  spongiózní těleso a jeho středem vede močovod. Tkáň, která obklopuje tuto část je mnohem jemnější. Tato část se zvětšuje až o polovinu v horní části penisu, kde potom tvoří také jeho horní část zvanou žalud.

Kůže penisu je velmi pohyblivá a flexibilní, což umožňuje erekci. Kůže penisu je v tomto ohledu jedinečná a je kontrolována hormonálním systémem. Žalud má jinou anatomickou strukturu a je chráněn předkožkou, která je tvořená dvojitou vrstvou kůže schopnou přizpůsobit se pohybům a velikosti penisu. Proto je předkožka velmi citlivá na jakýkoli typ poranění.

Tělo penisu je spojeno se stydkou kostí  a svalové úpony rozšiřují penis u kořene. Operativní prodloužení penisu spočívá v uvolnění (protětí) tohoto svalového závěsu a tak dochází k optickému prodloužení penisu jeho vlastní vahou.

Zásobování krví

Zdrojem, který zásobude penis krví, je hlavní žíla (aorta), která se nachází v zadní části těla. Aorta se pak rozvětvuje na kyčelní tepnu externí a interní, a nakonec také na na tepnu, která se nachází pod pánevní kostí a končí jako tepna, která vede středem topořivých těles v penisu. Při sezení a zejména při jízdě na kole může nastat přerušení toku krve v této tepně a k jejímu poškození, které pak vyústí  v její zkrácení a erektilní disfunkci. Hlavní tepna zásobuje krví všechna topořivá tělesa penisu.

Zdroj, který zásobuje krví žalud je součástí odděleného systému. Právě proto existují  případy erekce pouze těla penisu a nikoli žaludu, jako například u pripapizmu. Stejný případ nastává v případě mužů s implantáty penisu.

Podkladovým mechanismem erekce je systém dilatace arterií zvaných arteriae helicinae. Jakmile tyto arterie nemohou být stlačeny a blokovány během erekce a jejich citlivý systém je poručen, krev z penisu uniká a dojde ke ztrátě erekce.  Je to také jedna z příčin erektilní disfunkce

.

Nervový systém

Nervový systém penisu se podílí na vzniku a udržování erekce, a také na ejakulaci. Nejvíce nervových zakončení se nachází v žaludu. Proces dosažení erekce v sobě zahrnuje aktivitu mnoha částí mozku a míchy. Na počátku procesu erekce jsou sexuální představy kontrolované mozkem, známé také jako psychogenní erekce. Ta se vyskytuje na základě jakýchkoli mentálních nebo erotických stimulů. Erekce však může být způsobenat také přímým drázděním penisu, což je známé jako reflexní erekce. Tohoto typu erekce mohou dosahovat i muži, kteří utrpěli úraz míchy a nemohou dosáhnout erekce jiným způsobem.

Šourek

Šourek je jedinečný útvar s velmi jemnou kůží, který je umístěn mezi řitním otvorem a penisem a obvykle není příliš ochlupený. Jsou v něm uloženy varlata vně těla, takže jsou udržována v optimální teplotě pro spermatogenezi. Při vyšších teplotách se totiž spermie nevyvíjí správně. Modifikované podkoží šourku obsahuje řadu svalových buněk, které přitahují šourek k břišní stěně v závislosti na teplotě nebo bolestivé stimulaci.

Varlata jsou tuhá a velikosti malého vejce. Ve varlatech dochází k vývoji spermií a také k produkci testosteronu. Zna zadní ploše varlat se nacházejí nadvarlata, podobná těsně stočenému kanálku, kde dochází k dozrávání spermií a jejich ukládání. Spermie opouštějí nadvarle chámovodem do prostaty. Podvázání chámovodů (vasektomie) je jeden z nejběžnějších způsobů sterilizace.

Sperma putuje chámovodem do dvou útvarů o velikosti asi 5 cm umístěných za prostatou, které se nazývají semenné váčky. Zde je produkován sekret, který slouží jako zdroj energie pro spermie. Hlavním účelem sekretu semenných váčků a prostaty je zvýšení životaschopnosti spermií a jejich uložení do té doby, než dojde k ejakulaci.

Prostata produkuje většinu  sekretu, který se při ejakulaci mísí se spermiemi a dvě malé žlázy které se nacházejí  mezi močovou trubicí a konečníkem, nazvané Cowperovy žlázy, produkují malé množství průhledné tekutiny. Tuto tekutinu můžeme spatřit těsně před vyvrcholením a může obsahovat také velmi malé množství spermií

.

Anomálie penisu

Jeden z příkladů anomálie je zakřivení penisu. Zakřivení může být vrozené nebo získané později. Většina mužů má mírně zakřivený nebo ohnutý penis, což je vnímáno jako zcela běžné. Pouze v případě, že zakřivení způsobuje potíže při penetraci, je považováno za abnormální. Takové zakřivení se však vyskytuje jen velmi zřídka a v těchto případech se přistupuje k chirurgickému zákroku.

Asi 0,3 až 0,8% mužů se rodí s rozštěpem močovodu, což je známo také pod jménem hypospadie. Chirurgický zákrok se doporučuje v případě, že vada ztěžuje koitus nebo močení.

Další anomálií je absence varlat. Normálně u mužů testosteron umožní vývoj varlat a obě by měla být přítomna. Pokud se varlata nenachází v šourku, je možné, že nedošlo k jejich sestoupení  nebo jsou v dutině břišní. Tyto případy jsou však velmi vzácné, protože obvykle se veškeré odchylky vyřeší krátce po narození

.

Tyto informace poskytované na našich webových stránkách slouží k informování čtenářů o způsobech léčby, chlácholí a souvisí s novinkami o penisech. V žádném případě tyto informace nepředstírají, nenahrazují rady nebo potřeby ve vztazích mezi lékařem a jeho pacientem. Zvetsenipenisu.org není zodpovědný za škody, které jsou způsobeny jakoukoliv léčbou, ani žádnou informací poskytnuté na těchto webových stránkách bez lékařského nebo odborného dohledu na léky. Jestli máte podezření, že máte nějaký zdravotní problém jako je například srdce, vysoký krevní tlak, nebo další zdravotní problémy, nepoužívejte žádný produkt, bez předchozí porady s odborníkem. Tyto produkty se nesnaží léčit, nejsou prevencí, a nevyléčí jakoukoliv nemoc nebo onemocnění.